Detaylı Bilgi İçin Formu Doldurun

Egesante Tıp Merkezi

Online Randevu İçin Tıklayınız...

Online Randevu
Uyku Testi

Uyku Testi Nedir?

Uyku testi (Polisomnografi),uyku bozukluğu olan hastanın kaliteli uyku uyumasına engel faktörlerin neler olduğunun tespit edilmesine yönelik yapılan bir testtir. Uyku sırasında hastanın normal veya anormal bulgularının tanısının konulmasında ve tedavi yöntemlerinin belirlenmesinde fayda sağlamaktadır. Bu test kişinin beyin dalgası hareketlerini, solunumunu, el ve ayaklardaki hareketleri kaslardaki değişkenlikleri, kandaki oksijen seviyesini, hastanın nefes alıp vermesini ve kan basıncına kadar birçok parametreyi tespit eder.

Uyku Testi Neden Yapılır?

Çoğunlukla aşırı kilolu ve orta yaş grubundaki erkeklerde görülen tıkayıcı uyku apnesinin tanı ve tedavi sürecine yol göstermesi için kullanılan bu yöntemle, hastanın yüksek sesle horlama, nefes alamama problemi, uykuda nefesin kesilmesi ve buna benzer uyku bozuklukları tespit edilir ve buna göre tedavi sürecine yön verilir.

Uyku Testi Öncesi Hastanın Yapması Gerekenler Nelerdir?

Hastanın uyku testi yaptırmaya gelmeden önce banyo yapması ve saçlarının temiz olması, kayıtların net çıkması için önemlidir. Yine banyodan sonra saçlara jöle, köpük gibi herhangi bir şey sürmemesi de uygun olacaktır.

Hasta gece uyku düzenini bozmaması açısından, gündüz uyumamalı, alkol almamalı, çay ve kahve gibi uyku kaçıran içeceklerden olabildiğince az tüketmelidir.

Uyku Testi-1

Uyku Testi-2

Uyku Testi Nasıl Yapılır?

Polisomnografi özel bir odada hastanın tek başına sabaha kadar uyutulması yoluyla yapılır. Kaydı yapılacak parametreler için, vücudun çene, saçlı deri ve göz kapaklarının dış kenarlarına elektrotlar, yine kalp hızı ve solunum hareketleri için göğüs bölgesine farklı kemerler, kandaki oksijen miktarını belirlemek için çeşitli elektrot ve kablolar yerleştirilir. Hasta uyutulur ve en az 4, en fazla 6-8 saat olmak şartıyla hasta uykuda iken veriler kayıt edilmeye başlanır.

Bu şekilde, hastanın uyutulduğu süre boyunca, hafif ve derin uyku dönemleri, horlaması, solunum durması varsa bunun tespiti, solunum sayısı, kalp atış hızı gibi veriler elde edilerek uyku uzmanları tarafından yorumlanarak tanı ve tedavi sürecine yardımcı olur.

Uyku testi, kişiler için başlangıçta yaptırmaktan çekindikleri bir testtir. Fakat uyku bozukluğu olan kişilerin bu testi yaptırması ile birlikte, hasta için oldukça fazla bulguya sahip olunan ve bu bulgularla gerçekleştirilen tedavi sonucunda hastanın yaşam kalitesini arttıran bir testtir.

Kulak Burun Boğaz Doktorları

Randevu İçin : Bizi Arayın 0232 259 14 44 yada Randevu Formunu doldurun.

Biz Sizi Arayalım