Detaylı Bilgi İçin Formu Doldurun

Egesante Tıp Merkezi

Online Randevu İçin Tıklayınız...

Online Randevu
Vertigo

Vertigo (Baş Dönmesi)

Vertigo bir hareket halüsinasyonudur. Kişinin çevresi dönüyormuş gibi algılamasıdır. Aynı zamanda bir hastalık değil, birçok rahatsızlık nedeniyle ortaya çıkan bir semptomdur. Hasta etrafındaki cisimlerin, eşyaların döndüğünü hisseder. Zaman zaman bu hisse kulak çınlaması ,kulakta uğultu, dolgunluk, mide bulantısı, kusma, soğuk terleme gibi hisler eşlik edebilir.

Dengemizi birçok sistemin bir arada uyumlu bir şekilde çalışmasıyla sağlarız. Dengede durabilmemiz için gözler, iç kulak, kas , kemik ve bağlardan gelen sinyalleri işleyen omurilik, beyincik ve beyin bir arada ve koordineli çalışmalıdır.

Neden Başım Dönüyor?

Dengemiz birçok sistem tarafından sağlandığı için, bu sistemlerde ki birçok hastalıkta başdönmesine neden olabilir.

Hastalığın doğası gereği vertigonun sebebi araştırılırken, tanısı ancak belli hastalıkların dışlanması yoluyla koyulabilmekte ve hastalar tanısı konulana kadar nöroloji, kulak burun boğaz,göz gibi birçok bölüm tarafından muayene edilmek ve çok çeşitli tetkiklerin yapılması durumunda kalabilmektedirler. Baş dönmesi şikayeti ile başvuran bir hastada öncelikle bu durum nörolojik mi yani santral (beyin kaynaklı) mı, yoksa kulak burun boğazı ilgilendiren iç kulak yani periferik (beyin dışı) mi olduğunu belirlemektir.

Vertigo Tedavisi 1

Vertigo Tedavisi - 2

Periferik (İç Kulağa Bağlı) Vertigo

İç Kulak Kristallerinin Yerinden Oynaması (Pozisyonel Vertigo-BPPV)

İç kulak denge kanallarındaki otolit dediğimiz kalsiyum ve mineral kristallerinin görev yaptığı alanın dışına çıkması sonucu kişide vertigo ortaya çıkabilir. Genellikle kısa sürelidir. (10-20 saniye gibi) Baş hareketleri ile tetiklenir ya da artar. Çoğunlukla stres, aşırı yorgunluk veya kafa travmaları gibi faktörlerle ilişkilidir. Çeşitli pozisyonel testler yapılarak tanı konabilir. Bu testlerle hangi tarafta ve iç kulağın hangi kanalında problem olduğu tespit edilip, düzeltici çeşitli manevralarla hasta tedavi edilir. İlaçlar tedaviye yardımcı olarak kullanılabilir.

Vestibüler Nörinit (İç Kulak Denge Siniri İltihabı)

Genellikle virüsler tarafından oluşturulduğu düşünülen ani başlangıçlı şiddetli ve uzun süreli olan vertigo rahatsızlığıdır. İşitme normaldir. Destek tedavi yapılır,düzelmesi 15-20 günü bulabilir.

Meniere’s Hastalığı (İç Kulak Denge Kesesi Basınç Artması)

Şiddetli başdönmesi, bulantı kusma kulakta dolgunluk ve basınç hissi,işitme kaybı gibi semptomlar görülür. Ataklar halinde olur ve tekrarlayan ataklar sonrası işitmede kalıcı bozulmalar görülebilir.

Bu sebepler dışında da birçok nedenle başımız dönebilir. Belirli bir neden tespit edilemezse hastayı rahatlatıcı tedaviler yapılır ve ilaç tedavisi verilir.

Stres faktörlerini azaltma, bol sıvı alımı, tuz tüketimini azaltma gibi tedbirler kısmen de olsa riskleri azaltır.

Kulak Burun Boğaz Doktorları

Randevu İçin : Bizi Arayın 0232 259 14 44 yada Randevu Formunu doldurun.

Biz Sizi Arayalım