Yüz Felci Tanı Ve Tedavisi


Detaylı Bilgi İçin Formu Doldurun

Egesante Tıp Merkezi

Online Randevu İçin Tıklayınız...

Online Randevu
Yüz Felci Tanı Ve Tedavisi

Yüz Felci Tanı ve Tedavisi

Yüz mimik kaslarının istemli hareketlerinde ortaya çıkan bozukluklar yüz felci olarak tanımlanır. Mimik kaslarının hareketinde uyarıyı sağlayan yüz sinirinin hasarlanma düzeyi ve boyutu farklı klinik bulgulara yol açar. Yüz felci santral nedenlere (beyin sapı ve üstü) bağlı gelişiyor ise , hareket bozukluğu sadece lezyon tarafındaki ağız köşesi sarkması dudak hareketlerindeki asimetri ile sınırlı kalır. Siniri etkileyen neden periferik (beyin sapı sonrası ) yerleşimli ise ; ki bu alan içinde işitme ve denge organlarının yer aldığı temporal kemik bulunmaktadır, yüz felci hastalık tarafının tüm kaslarını tutar. Alın kırışmaz, kaş kaldırılamaz, göz kapağı kapanmaz, burun yanak oluğu silinir ve ağız köşesi sarkarak dudaklar toparlanamaz.

 

Periferik yüz felci kendi başına bir hastalık olmayıp, siniri etkileyen nedene göre farklı davranış özellikleri gösteren bir klinik bulgudur. Sinirin hasarlanma boyutu ve tipi gelişen yüz felcinin derecesini, tedavi yolunu ve tedavi sonuçlarını etkiler.

Virütik nöritler, otoimmun hastalıklar, kafa travmaları, orta kulak akut ve kronik enfeksiyonları, sinirin ve sinire komşu organların tümörleri ön planda görülen nedenlerdendir. Bu etkenler ile sinir çekirdeği ve sinir gövdesinde ortaya çıkan hasar boyutu farklı olabilir. Sadece sinir iletisini bozan ve sinir dokusunda hasar yapmayan hallerde tedavi şansı daha yüksek olup hasarsız iyileşme şansı tamdır. Sinirde doku hasarı oluştu ise; gelişecek yüz felci ağır dereceli olup, tedavi sonrası yüksek oranda hasar bırakma riskine sahip olacaktır.

Günlük yaşantıda en sık görülen yüz felci BELL’S palsy olarak tıbbi literatüre geçen yüz sinirinin sıklıkla virüs kaynaklı geçici etkilenmesidir. Genelde sinir çekirdeklerini tutan, sinir ve kılıflarında ödem oluşturan bu hastalık silik başlayıp ilk üç gün artan yüz felcine neden olur. Hastaların ortak hikayesinde felç öncesinde kulak arkası ağrı olması ve ağrı öncesi dönemde de soğuk ya da kuvvetli rüzgara maruz kalınması dikkat çekicidir.

Yüz Felci Tanı Ve Tadavisi

Yüz sinirini etkileyen hastalıkların ayırıcı tanısı için, dikkatli bir KBB ve Nörolojik muayene, ihtiyaç duyulduğu oranda laboratuvar ve radyolojik incelemeler ile sinir fonksiyonuna yönelik testler yapılır. Ortaya çıkan etiyolojik nedene göre tedavi, koruma ve reanimasyon çalışmaları uygulanır. Tedavide tıbbı ve cerrahi seçenekleri mevcuttur. Hasardan korunma çalışmaları; yüz felci devam ettiği sürece yüz mimik kaslarında ortaya çıkabilecek atrofi ve fibrozisi engellemek için aktif pasif fizyoterapiyi ve göz kapağının açık kalmasına bağlı gelişebilecek kornea hasarlarını önlemeyi kapsar.

Reanimasyonda ise tedavisi tamamlanmış ancak göz kapağı ve ağız köşesi fonksiyonlarında yeterli iyileşme sağlanamamış hastalarda, yüz simetrisini kazandıran ve korneayı koruyan plastik girişimler uygulanır.

Kulak Burun Boğaz Doktorları

Randevu İçin : Bizi Arayın 0232 259 14 44 yada Randevu Formunu doldurun.

Biz Sizi Arayalım