Detaylı Bilgi İçin Formu Doldurun

Egesante Tıp Merkezi

Online Randevu İçin Tıklayınız...

Online Randevu
Jinekomasti

Jinekomasti Düzeltmesi

Jinekomasti, erkek hastalarda kadın tipi meme büyümesidir. Meme ucununun alt bölümünden başlayarak göğüs bölgesinde dışarı doğru yayılan sert bir kütle olarak ortaya çıkar. Bu kütle, yağ kütlesi olmamakla birlikte glandüler dokunun genişlemesiyle meydana gelir. Genç ve yaşlı erkeklerde görülen en yaygın jinekomasti tipi tek meme görülen tiptir.

Jinekomasti-1

Jinekomasti Neden Olur?

Hormonal bozukluklar, bazı ilaçların etkisi ile ortaya çıkabileceği gibi, genellikle altta yatan herhangi bir neden bulunamaz. Aşırı kilo problemi meme bölgesinde yağ birikimine yol açarak bu sendroma yol açabilir ve ayrıc hastanın kıyafet seçimlerini, sosyal hayatını olumsuz etkileyip, özgüven kaybına neden olabilir.

Ergenlik döneminde erkeklerin yaklaşık % 66’sında geçici olarak görülmesi normaldir. O nedenle bu dönemde gelişen bu durum opere edilmez. Kalıcı jinekomasti varlığında operasyon kararı alınır.

Jinekomasti Belirtileri Nelerdir?

Yapı itibariyle belirtileri anlamak oldukça kolaydır. Meme etrafındaki doku daha belirginleşir ve meme daha şişkin görünür. Meme dokusu bazen ağrılı olabilmekle birlikte bu sık sık görülen bir durum değildir.

Jinekomasti Düzeltme Yöntemleri

  • Liposuction: Yalnız yağ birikimi olan hastalarda sadece liposuction ile yağı dışarı almak mümkündür.
  • Eksizyon: Meme başının altından yapılan yarım daire şeklindeki kesi ile meme dokusuna ulaşılıp meme dokusu çıkarılır. Ancak, memede aşırı büyümeye bağlı sarkma söz konusu ise yalnız meme dokusunu çıkarmak yeterli olmayacaktır. Meme başının çevresinden deri çıkarılması da gerekecektir.
  • Kombine (Liposuction ve Eksizyon): Jinekomasti düzeltme yöntemlerinden biridir. Operasyona liposuction ile başlanır. Eğer liposuction ile alınamayan (ki genellikle sert meme dokusu liposuctiona dirençlidir.) doku kaldı ise, mini kesilerle bu dokulara ulaşılıp çıkarmak mümkündür.

Operasyon lokal anestezi, sedasyon (hafif uyku hali) ya da genel anestezi altında, yaklaşık 1-1.5 saat içinde tamamlanmaktadır.

Jinekomasti Ameliyatı Sonrası

Ameliyat sonrası hasta genellikle aynı gün taburcu edilir. Dren çoğunlukla kullanılmaz. Kullanıldı ise (aşırı büyük memelerde kullanılabilir) taburculuk öncesi çekilir. Dikişiniz varsa, eriyen dikişlerin kullanılması nedeni ile alınmasına gerek yoktur. 3 gün sonra duş alınabilir. Hasta 3-4 gün içinde masa başı işlere dönebilir. Ancak, ağır, efor gerektiren işler 4 hafta sonra yapılabilir. Jinekomasti ameliyatı sonrası hasta 3-4 hafta süre ile özel bir korse kullanır.

Jinekomasti-2

Plastik Cerrahi Doktorları

Randevu İçin : Bizi Arayın 0232 259 14 44 yada Randevu Formunu doldurun.

Biz Sizi Arayalım