Kepçe Kulak Estetiği


Detaylı Bilgi İçin Formu Doldurun

Egesante Tıp Merkezi

Online Randevu İçin Tıklayınız...

Online Randevu
Kepçe Kulak Estetiği

Kepçe kulak deformasyonu, kulağın normal anatomik yapısına aykırı olarak, kulak kepçesinin öne doğru çıkıntı yapması şeklinde açıklanabilir. Bu durum doğuştan ya da sonradan oluşan kulak şekil bozuklukları içerisinde en fazla görülenidir.

Kepçe Kulak Estetiği-1

Kepçe Kulak Ameliyatı Hangi Yaştan İtibaren Yapılabilir?

Kulak, ortalama 4-5 yaş döneminde gelişimini tamamlar, böylelikle 5-6 yaşından itibaren her yaş grubu insan için kepçe kulak estetiği yapılabilir. Okul dönemindeki çoğu çocukta, kepçe kulak durumu çocuğun psikolojik gelişimi açısından olumsuz etkiler yaratabilmektedir. Hatta bu durum çocuklar arasında alay konusu olabilmektedir. Bu yüzden bu estetik operasyonun okul öncesi dönemde yapılmış olması önerilir.

Kepçe Kulak Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Kepçe Kulak Ameliyatı, çocuklarda genel anestezi yöntemiyle, yetişkinlerde lokal anestezi ya da lokal anestezi+sedasyon (hafif uyku hali) altında gerçekleştirilen, yaklaşık 1-1.5 saat süren cerrahi operasyondur.

Kepçe kulak estetiği operasyonunda öne doğru çıkmış kulak kepçesi geriye alınır. Kulak arkasında kulağın kafatası ile birleştiği bölümden kulağa kesi yapılarak, kulak kıkırdağına ulaşılır. Kıkırdak törpüsü ile kıkırdak düzeltilir, gerekli müdahale ile kulak kepçesine olması gereken kıvrımlar yapılır. Eğer kulak olması gerekenden çok büyük ise, kulaktan kıkırdak çıkarılarak kulağın küçültülmesi işlemi de yapılabilir. Yapılan kesi, kulağın arkasından yapılmaktadır, böylelikle dikiş görünmediği için estetik açısından rahatsız edici bir görünüm de teşkil etmemektedir. Ameliyat kısa süreli ve hafif bir ameliyat olduğu için, aksi bir durum olmadıkça önemli bir riski yoktur.

Kepçe Kulak Ameliyatı Sonrası Süreç Nasıldır?

Hasta genellikle aynı gün taburcu edilir. Ameliyat sonrası kulaklara saç bandı şeklinde özel bir pansuman yapılır ve 2-3 gün sonra bu pansuman açılır ve saç bandı kullanımına geçilir. Kulaklarda ameliyat sonrası geçici şişlik ve kızarıklıklar görülebilir ancak bu da süreç içinde geçecektir. Ameliyattan sonra ortalama 10 gün içinde dikişler kendi kendine eridiği için ameliyat sonrası dikiş alımına gerek yoktur. 3 gün sonra duş alınabilir. Herhangi bir ağrı hissedilmesi durumunda hafif ağrı kesiciler kullanılabilir. Hasta taburcu olduktan sonra 3-4 gün içinde masa başı işlere dönebilir. Ancak travma riski yaratan, beden gücüne dayanan ağır işler 3.-4. haftadan sonra yapılabilir. Saç bandı 1-2 hafta süre ile hem gündüz hem gece takılırken, 2.haftadan sonra yalnızca geceleri takılmalıdır. Ameliyattan sonra kulağın eski haline dönme olasılığı son derece düşüktür. Ameliyat sonrası herhangi bir duyma problemi yaşanmaz.

Ameliyat Sonrası Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Ameliyattan sonra 3-4 gün evde istirahat etmek gerekir, pansuman bantları belirtilen süre boyunca hiç çıkarılmamalı, ortalama 2 ay süresince kulakların kıvrılmaması ve katlanmaması gerekmektedir.

Kepçe Kulak Estetiği-2

Plastik Cerrahi Doktorları

Randevu İçin : Bizi Arayın 0232 259 14 44 yada Randevu Formunu doldurun.

Biz Sizi Arayalım