Detaylı Bilgi İçin Formu Doldurun

Egesante Tıp Merkezi

Online Randevu İçin Tıklayınız...

Online Randevu
Meme Küçültme

Meme Küçültme Ameliyatı

Meme küçültme ameliyatı (redüksiyon mammoplasti) memeyi yeniden şekillendirmek ve meme boyutunu azaltmak için memelerden doku ve derinin bir kısmının çıkarılması işlemidir. Ayrıca ameliyatta büyük olan areola (meme başı çevresindeki kahverengi doku) da daha estetik bir boyuta küçültülebilmektedir.

Büyük ve sarkık memeler omuzlarda çökme, boyun ve sırt ağrısı, meme altlarında dermatit gibi sağlık problemlerine de yol açmaktadır. Ayrıca kıyafet bulmada güçlük, sosyal hayatta çekingenlik gibi psikososyal problemlere de neden olabilir.

Meme Küçültme-4

Meme Küçültme Yöntemleri

  • İzsiz (liposuction): Az miktarda küçülme ihtiyacı gösteren, deri elastikiyeti iyi olan, daha çok genç hastalarda uygulanabilen bir yöntemdir.
  • Periareolar: Nihayi iz areola(meme başı çevresindeki kahverengi doku) çevresinde kalacaktır. Belirgin sarkması olmayan, az miktarda küçültme planlanan hastalarda uygulanabilir.
  • Lolipop: İz bir lolipop benzeri areola çevresinde ve meme üzerinde dik bir çizgi şeklinde kalacaktır.  Genellikle iyileşme tamamlandığında izler soluklaşır ve belirginliğini kaybeder. Orta düzeyde sarkıklığı olan ve belirgin küçülme ihtiyacı gösteren memelerde kullanılabilir.
  • Ters T: Lolipop tarzı ize meme altı kıvrımında seyreden yatay bir iz de eklenir. Aşırı düzeyde sarkması olan, çok büyük memelerde kullanılan bir yöntemdir.

Operasyon, genel anestezi altında yaklaşık 2-3 saat içinde tamamlanmaktadır.

Meme Küçültme Ameliyatı Sonrası

Meme küçültme ameliyatı sonrası hasta genellikle bir gece hastanede kalır. Dren kullanılmışsa taburculuk öncesi çekilir. Eriyen dikişlerin kullanılması nedeni ile dikiş alınmasına gerek yoktur. 3 gün sonra duş alınabilir. Hasta 1. haftada masa başı işlere dönebilir. Ancak, ağır, efor gerektiren işler 4 hafta sonra yapılabilir. Ameliyat sonrası hasta anatomik sütyeni 3-4 hafta kullanmalıdır.

Meme Küçültme Ameliyatı ile İlgili Yaygın Endişeler

Meme başı hissim korunacak mı? Bebeğimi emzirmem mümkün olacak mı? Meme küçültme ameliyatlarında meme başı hissini ve dikliğini koruyacak şekilde “meme başı kompleksi” taşınarak küçültme işlemi yapılır. Bu sayede emzirme şansınız da devam edecektir.

Plastik Cerrahi Doktorları

Randevu İçin : Bizi Arayın 0232 259 14 44 yada Randevu Formunu doldurun.

Biz Sizi Arayalım