Ameliyatsız Nodül Tedavisi


Detaylı Bilgi İçin Formu Doldurun

Egesante Tıp Merkezi

Online Randevu İçin Tıklayınız...

Online Randevu
Ameliyatsız Nodül Tedavisi

Ses Teli Nodülü Nedir?

Genellikle ses telinin ön 1/3 ile arka 2/3 birleşim yerindebulunan, ses teli cildi (mukoza) üzerindeki nasırlaşmış yapılardır.Nadiren tek taraflı olarak karşımıza çıksa da genelde iki taraflı görülen lezyonlardır.

Ameliyatsız Nodül Tedavisi

Ses Teli Nodülü Nasıl Oluşur?

Ses tellerinin titreşim sırasında en çok birbirine çarpan noktaları olan ön 1/3 ve orta 1/3 birleşim yerlerinde sesin yanlış kullanımıyla ses tellerinin sadece bu noktalarda birbirlerine temas etmesi sonucu dokularda oluşan tahribatın geliştirdiği lezyonlardır.

Ses Teli Nodülünün Belirtileri Nelerdir? Ses Teli Nodülü Olduğumu Nasıl Anlayabilirim?

Ses telinde oluşan bu yapılar ses tellerinin tam kapanmasını engellediğinden sesin çabuk yorulması, kısılması, soluklu ve zayıf gelmesi, şarkı söylerken tiz sesleri çıkaramama ile kendisini gösterir.

Ses Teli Nodülleri Daha Çok Kimlerde Görülür?

Sesinizi uzun süre kullanıyorsanız risk grubundasınız demektir. Daha çok mesleklerini sesleriyle icra eden kişilerde (şarkıcı, oyuncu, spiker, öğretmen, avukat vb.) görülür. Özellikle sıklıkla şarkıcılarda görüldüğü için şarkıcı nodülü olarak da adlandırılır.

Ses teli nodüllerini, yetişkinlerde olduğu gibi çocukluk çağında da sıklıkla görmek mümkündür.

Ses Teli Nodülünün Teşhisi Nasıl Yapılır?

Videolar engostroboskopi cihazıyla yapılan muayene sırasında nodüllerin gözle görülmesi tanı için yeterlidir. Bu cihazses tellerinin yapısı yanında ses tekniğini (glottik kapanma örüntüsünü) ortaya koyan bir tanı yöntemidir. Ses tellerinin titreşim özellikleri ve titreşim sırasındaki hareketi detaylı olarak incelenir. Normal endoskopide göze çarpmayabilen bazı sorunlar bu yöntemle saptanabilir.

Ameliyatsız Nodül Tedavisi

Ameliyatsız Nodül Tedavisi

Nodül Ameliyatsız Tedavi Edilebilir Mi?

Nodüller ses teli cildi (mukoza) üzerindeki nasırlaşmış yapılardır. Yamuk basılırsa ayakta oluşan nasırlar gibi, eğer belli bir noktaya yüksek basınç uygulanırsa oluşur. Tedavide tıpkı yürüyüşün düzeltilmesiyle nasırın geçmesi gibi ses terapisi ile büyük oranda sonuç alınır. Ayak nasırı yürüyüş düzelmeden ameliyat edilirse tekrarlamaya mahkûmdur; aynı durum ses teli nodüllerinde de söz konusudur.

Nodül Tedavisi Ne Kadar Sürer?

Ses terapisi nodül vakalarında 10 seans (2-3 ay) civarında devam eder. Sonuç kalıcı ve gelecek için koruyucudur.

Vokoloji (Ses Kliniği) Merkezi Doktorları

Randevu İçin : Bizi Arayın 0232 259 14 44 yada Randevu Formunu doldurun.

Biz Sizi Arayalım