Ses Tellerinde Polip ve Kist Tedavisi


Detaylı Bilgi İçin Formu Doldurun

Egesante Tıp Merkezi

Online Randevu İçin Tıklayınız...

Online Randevu
Ses Tellerinde Polip ve Kist Tedavisi

Ses Teli Polibi Nedir?

Polipler sıklıkla tek taraflı görülen, farklı büyüklük ve et beni gibi görünen sıklıkla iyi huylu kitlelerdir. Genellikle polip karşı ses teline yaptığı baskı ve travma nedeniyle karşı ses telinde bir reaktif nodülle birlikte kendini gösterir.

Ses Tellerinde Polip ve Kist Tedavisi

Ses Teli Polipleri Nasıl Oluşur?

Sesini yanlış kullanan, ses telinde aşırı travmaya maruz kalan kişilerde görülür, sıklıkla ses teli kanamasıyla başlar, aylar içinde belirginleşir.

Ses Teli Polibinin Belirtileri Nelerdir?

Sağlıklı ses telleri, düzgün yüzeyli, kapandıklarında serbest kenarları karşılıklı gelerek tam bir kapanma sağlayan yapılardır. Ses telinde oluşan bu çıkıntılar ses tellerinin tam kapanmasını engelleyeceğinden ses kısıklığı, seste pürüzlülük, çatallı ses, havalı ses, seste yorulma, uzun süreli konuşmada zorlanmaya bağlı boğazda ağrı gibi yakınmalara neden olabilirler.

Ses Teli Polibi Daha Çok Kimlerde Görülür?

Sesini yanlış kullanan, ses telinde aşırı travmaya maruz kalan kişilerde görülür.

Ses Teli Polipinin Teşhisi Nasıl Yapılır?

Videolar engostroboskopi cihazıyla yapılan muayene sırasında nodüllerin gözle görülmesi tanı için yeterlidir.

Ses Teli Polipleri Nasıl Tedavi Edilir?

Erken dönemde ses terapisi polibi ortadan kaldırabildiği gibi olgun poliplerin tedavisi fono-mikrocerrahidir. Fakat cerrahi sonrasında polibin tekrarlamaması açısından ses terapisi tedavinin bir parçası olmalıdır.

Polip Ameliyatından Ne Kadar Süre Sonra Sahneye Çıkabilirim?

Polibin büyüklüğü ve derinliğine bağlı olarak bu süre 3 hafta ile 2 ay arasında değişebilir.

Ses Tellerinde Polip ve Kist Tedavisi

Ses Teli Polibi Nedir?

Ses Teli Polipleri Ameliyattan Sonra Tekrar Eder Mi?

Aynı sebep aynı sonucu doğurur. Sesin uygunsuz kullanımı ve suiistimali yeniden kanamaya sebep olabilir. Uyun tedavi yapılan hastaların yeniden polip olması ihtimali normal bir insanla aynıdır.

Ses Teli Kisti Nedir?

Ses Teli mukozasının altında yerleşim gösteren içi sıvı dolu keseciklerdir. Genellikle tek taraflı yerleşim gösterirler. Kistin yaptığı travmaya bağlı olarak karşı taraf ses teli mukozasında da nodüler değişiklikler görülebilir.

Ses Teli Kisti Nasıl Oluşur?

Kistlerin oluşumunda sesin yanlış kullanılmasının ya da kişinin yaşam tarzının bir rolü olmadığı düşünülür. Kistler genellikle kendiliğinden oluşurlar; doğuştan oluşabileceği gibi sonradan da meydana gelebilirler.

Ses Teli Kistinin Belirtileri Nelerdir?

Kist ses tellerinin tam kapanmasını engelleyeceğinden hastada ses kısıklığı, ses yorgunluğu, sesin çatallanması, konuştukça boyunda ve boğazda ağrı, yorulunca sesin çıkmaması, boğazda takılma gibi şikayetler oluşturur.

Ses Teli Kisti Daha Çok Kimlerde Görülür?

Yetişkinlerde daha sık olmak üzere çocuklarda da görülebilir.

Ses Teli Kistinin Teşhisi Nasıl Yapılır?

Kist teşhisi yerleşim itibariyle zaman zaman zor olabilir. Videolar engostroboskopi cihazıyla yapılan muayene sırasında kistlerin gözle görülmesi tanı için yeterlidir.

Ses Teli Polipleri Nasıl Tedavi Edilir?

Ses Teli Kistleri Nasıl Tedavi Edilir?

Ses teli kistinin tedavisi cerrahidir. Kist çok küçükse veya yerleşimi ses oluşumunu etkilemiyorsa takip edilebilir; zaman içinde kist büyüme ve küçülme gösterebilir. Ancak kistin ses terapisi veya ilaç tedavisi mümkün değildir. Cerrahi uygulama özellikli, özel ekip ve ekipman gerektirir. Uygun olmayan cerrahinin sonucunda ameliyat sonrası kalıcı ses kısıklığı olabildiği gibi kistin tamamının çıkarılamaması durumunda tekrarlaması da mümkündür.

Vokoloji (Ses Kliniği) Merkezi Doktorları

Randevu İçin : Bizi Arayın 0232 259 14 44 yada Randevu Formunu doldurun.

Biz Sizi Arayalım