Yaz Aylarında Burun Estetiği Yapılır Mı?

Yaz Aylarında Burun Estetiği Yapılır Mı?
05 Ağu

Burun estetiği, burundaki bulunan fonksiyon bozukluklarının giderilmesi ve şekil bozukluklarının düzeltilmesi amacıyla uygulanan estetik operasyonudur. Bu operasyonlar dünya üzerinde en fazla uygulanan estetiklerdir. Kadınların daha çok rağbet gösterdiği burun estetiği, son zamanlarda erkekler tarafından da tercih edilmektedir. Burun estetiği olmak için en ideal zaman ise pek çok insan için yaz tatilleridir. Özellikle öğrencilerin tatilleri yaz aylarında olduğu için ve özel sektör çalışanlarının izinleri yaz aylarına denk geldiği için bu tür estetik operasyonlar genellikle yaz aylarında tercih edilir. Ancak yaz aylarında burun estetiği yaptırmanın sakıncalı olduğunu düşünenler vardır. Bilinenin aksine bu uygulamanın yaz ve kış aylarında yapılmasında bir sakınca yoktur. Sadece bazı önemli kurallara dikkat etmek gerekir.

Yaz aylarında burun estetiği yaptırdıktan sonra dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Burun estetiği yalnızca yaz aylarında değil, yılın 365 günü uygulanabilen bir ameliyattır. Bu ameliyattan sonra yaz aylarında bile sıkıntı çekmemek için dikkat etmeniz gereken bazı kurallar bulunur. Bu kurallara uyuduğunuz sürece ameliyat sonrasında sıkıntı yaşamazsınız ve yaz aylarında bile ameliyat sonrası süreci kolayca atlatabilirsiniz.
Yaz aylarında burun estetiği yaptıranların dikkat etmesi gereken en önemli konu ilk bir ay boyunca güneş gözlüğü kullanmamaları gerektiğidir. Bu gözlükler burun üzerinde baskı yapacağı için kullanılmaması gerekir. Burnunuzu güneşten korumak için şapka takarak güneşe çıkmalısınız.
Dikkat edilmesi gereken diğer bir konu ise cildin güneş ışınlarından korunmasıdır. Bunun için burnunuza yüksek faktörlü bir güneş kremi kullanmanız ve fondöten gibi koruyucular ile cildinizi kapatmanız gerekir. Ameliyat sonrası 1 ya da 1,5 ay boyunca cildinizi direkt güneş ışınlarından korumanız, cilt üzerinde oluşabilecek lekeyi, sivilceleri ve siyah noktaları önleyecektir. Güneş kremlerinin günde birkaç kez düzenli olarak uygulanması önemlidir.

Bu ameliyatın ardından hastaların yine 1,5-2 ay kadar deniz ve havuza girmemeleri gerekir. Ancak güneş kremi yardımıyla bu süre sonunda denize girmek, yaraların, kabukları ve cildin iyileşmesi için faydalı olacaktır.

Ameliyattan sonra takılan ateller ve plastik alçılar yaklaşık 10 gün sonra çıkarılacaktır. Bu alçılar nedeniyle burunda bulunan cilt yapısı ezilme, yağlanma ve pislenme gibi nedenler ile rahatsızlık verebilir. Bu nedenle cilt temizliğine ve bakımına da önem vermeniz gerekir. Cildiniz hava ile temas ettikten sonra mutlaka günlük temizliğinize, günlük banyonuza ve ayda bir cilt bakımı yaptırmaya özen göstermeniz gerekir.

Yaz aylarında burun estetiği sonrası süreç nasıldır?

•    Yaz aylarında burun estetiği yapılan hastaların hemen hemen hiç ağrısı olmaz.
•    Burnun içine daha önce konulan tamponlar hastalara büyük sıkıntı vermekteydi ancak günümüzde bu tamponların yerine hava alan ateller yerleştirildiği için hastaların nefes alma ve rahatsızlık hissi ortadan kaldırılmaktadır.
•    Ameliyatın ertesi gününde burunda morluk oluşması normaldir ancak bu morluklar 5. günün sonunda iyileşmiş olur.
•    Burun estetiği ameliyatından sonra burunda az miktarda da olsa ödem ve şişlik oluşması görülebilir. Bu şişlikler ise 2-3 hafta içinde büyük ölçüde azalmaktadır.
•    Ameliyatın ardından yaklaşık olarak 10 gün sonra hastaların burun içinde bulunan dikişleri kendiliğinden eriyeceği, morlukları geçeceği ve şişlikleri azalacağı ve bandajlar alınacağı için normal hayata dönülebilir.

Yaz aylarında burun estetiği yatırmak neden sakıncalı olarak görülmektedir?

Tıp merkezimizde burun estetiği ameliyatı, uzman hekimler tarafından ve son teknoloji kullanılarak yapılmaktadır. Bu nedenle hastaların iyileşme dönemi oldukça kısadır ve ameliyat sonrası süreç daha konforlu geçmektedir. Bu sayede yaz aylarında burun estetiği yapılmasının hiçbir sakıncası yoktur. Bu estetiğin yaz aylarında sakıncalı olduğunun düşünülmesi sorunu geçmişten gelir. Bunun nedeni geçmişte kullanılan tamponların hastalara rahatsızlık vermesi, bu tamponların yaz aylarında aşırı terleme yapması ve bu tamponların istemeden de olsa çıkabilmesidir. Ancak günümüzde kullanılan hava alan ateller yardımıyla bu sorunların tamamı ortadan kalkar. Ayrıca geçmişte evler ya da araçlarda klima bulunmaması da ameliyat olan hastaların bunalmasına, ameliyat olan bölgenin terlemesine ve hastaların bu durumdan rahatsız olmasına neden oluyordu. Ayrıca tam olarak ilişkisi açıklanamamış olsa da bazı uzmanlar tarafından sıcak havanın kanama riskini arttırdığı da düşünülmektedir. Bunlarla birlikte aşırı sıcaklar nedeniyle burundaki ödemin daha yavaş inmesi söz konusu olabilir ancak bu sorun burnun fonksiyonlarını kesinlikle etkilemez.

Kısaca değinecek olursak yaz ayalarında burun estetiği yaptırmak günümüz şartlarında son derece kolay ve konforludur. Güneş kremi kullanan ve burnunu güneş ışınlarından koruyan hastalar, hiçbir sıkıntı yaşamadan ameliyat sonrası süreci atlatabilir.

Yorum yap

Randevu İçin : Bizi Arayın 0232 259 14 44 yada Randevu Formunu doldurun.

Biz Sizi Arayalım